
Персональний сайт
педагога-організатора
Васищевської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Харківської районної ради Харківської області
Блудової Ірини Василівни



Роль учнівського самоврядування в контексті національно-патріотичного виховання
До учнівського самоврядування ставлюся як до особливого способу виховання, коли діти, «граючись» у демократію, відкривають для себе нові можливості, а саме: «бути реальною часткою навчально – виховного процесу, впливати на його результати».
Наш час потребує лідерів нової формації. Людей компетентних, відповідальних, здатних мислити неординарно. Проблема виховання таких лідерів – це проблема підготовки людини майбутнього, людини, яка відповідає вимогам ХХІ століття. Вихованню покоління лідерів, успішних людей сучасності, сприяє широке запровадження учнівського самоврядування – адже участь у ньому є справжньою школою, наукою і мистецтвом управління для майбутніх фахівців.
Переконана, що виховання дитини на сучасному рівні вимагає від педагога творчого підходу до роботи, особливо у виборі методичних прийомів і засобів. Практика показує, що такі підходи у висвітлені конкретно поставленої теми стимулюють учнів до активності, зацікавлюють їх та вимагають від них чіткої дії. У своїй роботі керуюся словами грецького філософа Квінтіліана: « Дитина – не посуд, який треба наповнити, а світильник, який потрібно засвітити».
Мрію про те, щоб у колективі учнів, вчителів та батьків панувала атмосфера творчості і взаєморозуміння, тому неодноразово звертаюся до скарбниці педагогічних надбань, користуючись мудрими порадами відомих українських та зарубіжних педагогів, зокрема настановами Софії Русової, «… намагаюся дати широкий, вільний розвиток усім духовним силам і здібностям дитини, який піднімає її особливу вартість і дає майбутній людині змогу бути корисною для іншої людини та суспільства загалом».
Працюючи із дітьми слідкую, щоб дитина у школі не просто готувалася до життя, а щасливо жила. І тому намагається вибудувати виховний простір так, щоб він сприяв гармонізації відносин між дітьми і вчителями, школою і родиною. Головною метою своєї роботи бачу у педагогічній підтримці дитини в урочний та позаурочний час, яку реалізує у підборі такого типу стосунків між учнем і учителем, при якому школяр залишається на відповідній позиції стосовно своїх проблем і може отримати допомогу педагога, коли його зусиль вже не вистачає.
Участь підростаючого покоління в учнівському самоврядуванні – важливий шлях і умова залучення школярів до змін, які відбуваються у суспільстві. Відповідно до Концепції освітньої діяльності, Національної доктрини розвитку освіти, Статуту школи, на виконання Декларації прав дитини, Конвенції прав дитини на сучасному етапі розбудови правової держави і громадянського суспільства, для залучення вихованців до навчально – виховного процесу у школі організовано і діє учнівське самоврядування, яке живе під девізом : «Відпочиваючи, навчайся, фантазуй і розвивайся!» .
Ця система роботи пропагує основний принцип : «Кожному напряму роботи – свій орган самоврядування».
Переконана, що саме учнівське самоврядування через широко розвинену систему органів самоврядування забезпечує залучення школярів до різноманітної діяльності у колективі, впливає на дотримання учнями прав і обов’язків, тому всю свою роботу спрямовую на співпрацю на принципах рівності, гласності, демократизму.
З метою активізації, залучення учнів до усвідомленої та систематичної участі у вирішенні важливих питань життя школи ми обрали модель учнівського самоврядування – учнівський парламент.
Учнівський парламент – це добровільне об’єднання старшокласників, яке діє відповідно до мети і Статуту, разроблених старшокласниками. Заснований учнівський парламент уособлює демократичну та самодіяльну атмосферу, захищає та забезпечує права всіх учасників колективу, сприяє формуванню в них громадянськості, організаторських якостей, допомагає педагогічному колективу проводити різноманітні заходи, є їх ініціатором.
Членами учнівського самоврядування є учні нашої школи. Я, як педагог-організатор, перебуваю у ролі наставника і консультанта, надаю методичну та практичну допомогу школярам, координую співпрацю міністерств.
Створення системи учнівського самоврядування у нашій школі відбулося поетапно: опитування всіх учасників навчально-виховного процесу про необхідність самоврядування; розгляд питання на засідання ради школи; створення органів учнівського самоврядування по класах, вибори загальношкільного самоврядування; визначення дієвих напрямів роботи.
Роботу самоврядування школи здійснюємо через організацію цікавого життя колективу. Мету та завдання учнівського самоврядування втілюємо через різноматні заходи: свята, конкурси, інтелектуальні ігри, «круглі столи», виставки малюнків, випуск газет, інформаційних вісників, звіти творчих центрів; проведення загальношкільних зустрічей – лінійок, різних свят, конкурсів, змагань, інтелектуальних ігор, лекції – диспути, інтелектуальні ігри, години поезії, заочні подорожі, екскурсії в минуле тощо. Вважаю, що саме такі форми та методи роботи сприяють активізації шкільного життя, зацікавленості учнів справами колективу.
Учнівська організація дитячого самоврядування перебуває весь час у пошуку сучасних нетрадиційних методів роботи, які створюють широкий простір для виявлення творчого потенціалу кожного учня та дітячої спільноти. Завдяки цьому в школі діють програми з підготовки, організації та проведення позакласних культурних заходів, дозвілля однокласників, рейди-перевірки, тури, акції. Протягом чотирьох років із року в рік робота ради стає дієвою, помітною, більш самостійною.
«Незалежність – це стан душі, його наш народ має ще виробити в собі. Україна стане справді вільною, коли українець звільнить себе від рабства в собі, відродить високе почуття національної гордості й особистої гідності».

